Potjebuur, een nieuwe feestdag in ons land
16/06/10
Op Potjebuur (10 september 2010) brengen we een lekker hapje naar iemand uit de buurt. Potjebuur is een nieuw feest dat jaarlijks terugkomt en dat geïnspireerd is op het Suikerfeest (ook Id-oel-Fitr of het Kleine feest genoemd). Tijdens de ramadan brengen de moslims een maaltijd naar hun buren en ook op het Suikerfeest zelf, waarmee de ramadan afsluit, worden er kwistig lekkernijen uitgedeeld! ?Potjebuur is de symbolische uitbreiding van dit gebruik naar de gehele bevolking.
De 1ste editie van Potjebuur (20 september 2009) was een succes!? Potjebuur kreeg aandacht van de VRT (De Rode Loper), Radio 1, Radio 2 en MNM, de Goedele, Het Laatste Nieuws, Het Nieuwsblad, de Zondag, tal van lokale kranten, lokale radio (Nostalgie) en lokale TV zenders (WTV Focus en ATV…).
?Heeft onze samenleving nood aan een nieuwe feestdag??
Potjebuur is als nieuw feest een natuurlijk resultaat van de -relatief recente- sociaal-culturele ontwikkelingen in onze samenleving. ?Enkele praktische voorbeelden hiervan: ?
- pakweg 30 jaar geleden hadden we veel minder migranten, was er van integratie nog geen sprake, laat staan dat de migrantenkwestie als problematisch werd ervaren… ?
- pakweg 30 jaar geleden, hadden mensen meer tijd en was er nog contact tussen mensen die in dezelfde straat woonden of die hetzelfde gebouw deelden, waardoor mensen zich meer verbonden en aldus meer beschermd en veiliger voelden….
Potjebuur mag dan geïnspireerd zijn op een gebruik uit de islam, het is een feest dat heel erg in onze postmoderne samenleving past. Potjebuur staat nl. symbool voor onze omgang met àlle allochtone bevolkingsgroepen in ons land – en dat zijn er heel wat. ?Potjebuur maakt ons ervan bewust dat er in de ons bezoekende culturen vaak gebruiken aanwezig zijn die onze eigen cultuur en leefwereld kunnen verrijken.?Tegelijk huldigt Potjebuur het principe van het aandacht hebben voor onze buren. ?Potjebuur is het feest dat ontbrak in onze multiculturele postmoderne samenleving. ?
Potjebuur: niets dan voordelen
Voor de autochtone bevolking is Potjebuur als een lichtpuntje in onze supergeïndividualiseerde samenleving waarin we soms onze buren niet meer kennen. Tegelijk ontvangt de allochtone gemeenschap in ons land een deugddoend teken van waardering voor hun cultuur. ?Waardering voor hun cultuur werkt een ongedwongen en organische integratie van allochtone bevolkingsgroepen in de hand. ?
Op naar de 2de editie: van Potjebuur naar potjeburen...
Als individu, als gezin kunnen we helpen om dit nieuwe feest in onze samenleving te installeren door jaarlijks Potjebuur te vieren op de dag die samenvalt met het Suikerfeest: we kunnen onze buurt, onze vereniging(en) en werkplaats motiveren om dat ook te doen. (flyers bedelen, de site doorsturen, het logo downloaden....)?? Maar niemand houdt ons tegen om ook tijdens het jaar te potjeburen! ?Nu en dan eens potjeburen is milieuvriendelijk en tijdbesparend: bv. voor 4 koken ipv voor 2 kost amper meer tijd en energie! ?Bovendien houdt zowel Potjebuur (10 september) als potjeburen door het jaar heen, geen enkele (morele) verplichting in om ook samen te eten.?
>> Op
www.potjebuur.be vind je alle info en details over Potjebuur.